Hradozámecká noc na Štáblovicích

by admin

V sobotu 31. 7. 2021 na našem zámku ožila minulost!

 

Po ukončení pravidelných prohlídek se zámek zešeřil a nachystal si pro své večerní návštěvníky několik překvapení. Postupně se do něj totiž navracely postavy, jež ho v minulosti obývaly. Při procházce zámkem osvětleným převážně pouze svícemi se návštěvníci mohli setkat s osobnostmi z 16.-20. století. Do renesanční síně vstoupila dveřmi z minulosti Žofie Bílovská z Fulštejna, manželka Kašpara Rotmberka z Ketře, a odvyprávěla návštěvníkům příběh své rodiny, jež na zdejší tvrzi pobývala od 2. poloviny 16. století. Poté se se svící v ruce návštěvníkům zjevila Karolina Rogojská z Rohožníku, manželka Maxmiliána Jindřicha Sobka z Kornic, který Štáblovice koupil v roce 1759 a mj. stavebně rozšířil zámek do téměř dnešní podoby. O více než sto let zpět do minulosti pak příchozí pozvala Gisela ze Spens-Booden, dcera c.k. ministra spravedlnosti a manželka Karla Sobek-Skala z Kornic, majitele Štáblovic z konce 19. a počátku 20. století. Návštěvníci také zastihli v momentě, kdy v roce 1945 nadobro opouštěl svůj rodný zámek a domov, Viktorina Sobek-Skala, posledního šlechtického majitele štáblovického zámku a velkostatku.

 

Z potemnělých zámeckých komnat se tak zpátky do současnosti vraceli návštěvníci plni dojmů. Některé z nejmladších návštěvnic se na setkání s historickými postavami řádně připravily a samy přišly v kostýmech – nezadaly si tak svým oděvem s žádnou z dam vystoupivších z minulosti.

 

Na večerní a noční návštěvníky se svým nasvícením připravil i zámecký park a zahrada. Především osvětlené loubí v zahradní části parku skýtalo zajímavé pohledy a lákalo k objevování jeho krás.

 

Kapacita večerních a nočních prohlídek byla ještě před začátkem programu plně vyprodaná a naplnily se i přidané časové termíny.

 

Všem hostům děkujeme za návštěvu a za přízeň a doufáme, že je budeme moci na zámku opět brzy přivítat!